Praca z konfliktami
Dowiedz się więcej jak pracować z konfliktami!
Praca w organizacji pozarządowej (NGO) może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o radzenie sobie z konfliktami w zespole. Niezależnie od tego, czy jest to różnica zdań co do podejścia do projektu, czy zderzenie osobowości, konflikty nieuchronnie się pojawią. Należy też pamiętać, że są czymś normalnym i mogą być nawet dobrą rzeczą. W końcu, jak mówi przysłowie: „Jeśli dwie osoby zawsze się zgadzają, jedna z nich jest niepotrzebna”. Nie należy się zatem bać konfliktu – po prostu upewnijmy się, że podchodzimy do niego z szacunkiem i w sposób konstruktywny, tak aby nie był źródłem napięcia czy stresu. Oczywiście, jeśli konflikt jest poważniejszy, konieczne może być zaangażowanie neutralnej osoby trzeciej do mediacji, zastosowanie dialogu z facylitatorem lub nawet jakaś forma arbitrażu – wszystko jednak w odniesieniu do potrzeb konkretnej sytuacji.
Konflikty mogą mieć znaczący wpływ na kulturę organizacyjną, zarówno pozytywny, jak i negatywny, w zależności od tego, jak są traktowane.
Z jednej strony mogą podkopywać zaufanie w zespole, którego erozja może to stworzyć atmosferę podejrzliwości i osłabiać współpracę. Konflikty skutecznie rozpraszają uwagę, przez co zespół nie może efektywnie realizować swoich zadań, zaś w krytycznych sytuacjach mogą spowodować utratę członka zespołu. Nawet jeśli do tego nie dojdzie to może pojawić się uczucie stresu, niezadowolenia i frustracji wśród współpracowników.
Jednocześnie, z drugiej strony, mądrze prowadzone i rozwiązywanie konflikty mogą prowadzić do zwiększonej kreatywności i innowacyjności. Kiedy ludzie usilnie poszukują sposobu zażegnania nieporozumień, mogą wymyślać nowe i lepsze sposoby rozwiązywania problemów i ulepszania procesów. Wreszcie skuteczne rozwiązywanie konfliktów może prowadzić do bardziej otwartej i przejrzystej komunikacji.